Blikající vánoční stromeček se 135 LEDkami

Vánoce si bez blikajícího stromečku nedokážu představit. Protože ten "velký" strojíme vždy až na Štědrý den, připomínáme si předvánoční období alespoň jeho zmenšeninou - ozdobou s celkem 135 různobarevnými LEDkami, kterou je možné zavěsit do okna anebo na nábytek. 

Zapojení je velmi jednoduché : obrysy stromečku tvoří skupiny zelených LEDek. Každou skupinu tvoří 4 sériově zapojené LEDky a omezovací rezistor. Na větvích stromečku jsou žluté LEDky, opět uspořádané do skupin po 4 diodách, reprezentující svíčky. Blikání svíček představují červené LEDky pomocí 3 klasických multivibrátorů z NPN bipolárních tranzistorů. Na vrcholu stromečku je šesticípá hvězda s LEDkou odlišné barvy uprostřed. Tato centrální LEDka má samostatný omezovací rezistor a může mít barvu podle vaší představivosti (bílá, modrá, samoblikající nebo měnící barvu). 

Hodnoty omezovacích rezistorů je potřeba vyzkoušet podle použitých LEDek a napájecího napětí. Protože LEDky jsou ve skupinách po čtyřech, nemůže být napájecí napětí nižší než čtyřnásobek napětí nutného pro rozsvícení jedné zelené/žluté LEDky, tj. cca 8V. Já používám starý adaptér 9V/0,5A, přičemž stromeček má spotřebu lehce nad 200 mA.

Přeji krásné Vánoce, mnoho úspěchů při stavbě a v případě potřeby jsem k dispozici na mailu kaspar(taková zatočená věc)pk.cz

Pavel Kašpar

P.S. Děkuji všem za ohlasy a fotografie vlastních realizací. Pro prototyp jsem použil levné čínské LED diody a už mi bez problémů svítí více než 15 měsíců v jednom kuse. Stromeček mám v pokoji trvale rozsvícen, protože máme malé papoušky (rosely) a v noci se potmě báli. Takže stromeček mi slouží i jako noční světýlko.

Pro mírně pokročilé elektroniky je tato konstrukce asi moc složitá. Je sice konstrukčně jednoduchá, ale vyžaduje hodně pájení. Jednodušší je např. vánoční hvězda, která má jen 48 LED diod. Obsahuje sice i 2 integrované obvody, ale jejich zapájení by nemělo být až tak složité.